Jak robi kwarantanna przy podejrzeniu koronawirusa?

Poradnik Klienta

Jak wygląda kwarantanna przy podejrzeniu koronawirusa? Z powodu przenoszenia się koronawirusa został wprowadzony obowiązek przejścia kwarantanny. Działa on pełnych kobiet, które były narażone na zarażenie. Powinien poznać ją każdy, kto zrezygnowałby z zagranicy czy był kontakt z osobą cierpiącą. Kwarantanna trwa 14 dni, a za jej złamanie grożą wysokie kary.

 

Kto powinien poddać się kwarantannie?

Kwarantannie powinna poddać się młoda osoba, jaka w współczesnym momencie była narażona na zakażenie się koronawirusem. W Polsce obowiązek ten mówi każdego, kto:

wraca do Własny z zagranicy;
przekracza możliwość w kontraktu z podejmowaniem pracy na miejsca innego państwa;
był swój kontakt z osobą zakażoną;
miał kontakt z osobą, u której podejrzewany jest koronawirus;
stoi z osobą skierowaną na kwarantannę.

Należy pamiętać, że obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy zawodowych kierowców transportu rynkowego i osobowego.

Każda kobieta, która wie, że miała kontakt z człowieku, kto jest (czy może żyć) zarażony koronawirusem, powinna zetknąć się z najdroższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. O konieczności przejścia kwarantanny informuje również straż graniczna. Datę zakończenia izolacji przedstawia telefonicznie upoważniona do ostatniego osoba (pracownik sanepidu lub straży granicznej).

Koronawirus – jak wygląda kwarantanna?

Kwarantanna kończy się w miejscu zamieszkania, a w przypadku, kiedy nie stanowi zatem dodatkowe, odpowiednie służby wskazują głównie do tego dany ośrodek (np. hotel na terenie miasta). Izolacja powinna być 14 dni, ale o jej długości ostatecznie decyduje lekarz. W jej trakcie trzeba ściśle dopasowywać się do zaleceń wydawanych przez uprawnione do tego pracy.

Podczas kwarantanny nie wolno:

pod żadnym pozorem opuszczać miejsca izolacji (dotyczy to także wyjścia do biznesu albo na spacer z psem);
przyjmować gości,

i należy:

zachować odstęp przynajmniej 2 metrów z pozostałych domowników;
przekazywać informacji o własnym mieszkanie zdrowia pracownikom stacji sanitarno-epidemiologicznej;
postępować zgodnie z poleceniami policji, jaka stanowi prawo kontrolować osoby zamieszkujące w izolacji;
dokonywać regularnych pomiarów temperatury ciała (rano oraz wieczorem);
otrzymać i zainstalować specjalną aplikację (Kwarantanna domowa) i robić zgodnie z wyświetlanymi przez nią komunikatami;
przestrzegać pewnych zasad higieny (często myć ręce, dezynfekować powierzchnie, prać odzież i wyślij w temperaturze 60℃);
myśleć o siebie (odpoczywać, wysypiać się, dobrze się odżywiać).

Wszelkie potrzeby dotyczące np. urządzenia w żywność należy zgłosić odpowiednim organom (sanepid, policja, władze gminy). Trzeba pamiętać, że wyjście do sklepu traktowane jest jako złamanie kwarantanny i podlega karze.

Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny?

Konieczność stania w izolacji powinna być oceniana poważnie. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny że stać nałożona wysoka kara pieniężna – nawet do 30 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że policja jest prawo codziennie kontrolować osoby objęte obowiązkiem kwarantanny.

zobacz również Jak wygląda kwarantanna przy podejrzeniu koronawirusa?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments